Americká hypotéka je poměrně omílaným tématem. K pojmu hypotéka asi není mnohé co dodávat, spoustu lidí však mate spojení „americká“. Pod tímto výrazem si už dokáže představit konkrétní věc jen málo čtenářů. Navíc americká hypotéka je často stavěna jako konkurenční produkt klasického hypotéčního úvěru, kde jsou ale zásadní rozdíly? Na tohle všechno vám odpovíme prostřednictvím následujících řádků, které vám tak trochu napoví, zda je americká hypotéka vhodnou volbou právě pro vás či nikoliv.

Vysvětlení pojmu americká hypotéka

Americká hypotéka je finančním produktem typu půjčka. Na rozdíl od ostatních úvěrových řešení se k ní však pojí dvě zásadní věci.

  • Bezúčelový charakter
  • Nutnost ručit nemovitostí

Jak můžete správně tušit, americká hypotéka stojí někde mezi klasickým hypotéčním úvěrem a běžnou spotřebitelskou půjčkou. Z obou těchto přirovnání si americká hypotéka bere jen to nejlepší a tvoří tím celek, o nějž má zájem velká spousta lidí.

Americká hypotéka vs. klasická hypotéka

Nejlepší bude, když vlastnosti tohoto finančního produktu nastíníme ve spojitosti s jeho největším konkurentem. Nejprve se pojďme zaměřit na kladné vlastnosti americké hypotéky. V její prospěch bude jednoznačně hovořit fakt, že obdržené peníze nemusíte v žádném případě využít na věci spojené s výstavbou či budováním nemovitosti. S financemi lze nakládat dle vlastní libosti. To znamená, že se v každém případě oprostíte od nežádoucího předkládání faktur k proplacení, jako je tomu u běžného hypotéčního úvěru. Jestliže si po přečtení výše uvedených řádků myslíte, že americká hypotéka má spíše blíže ke spotřebitelské půjčce, jste na omylu. Dokazuje to i nižší úroková sazba. Ta sice nepřekoná klasickou hypotéku, ale bezúčelovou půjčku s přehledem.

Americká hypotéka, to nejsou jenom samé výhody, ale i jisté kompromisy oproti hypotéce. Připravit se musíte kupříkladu na to, že délka splatnosti je v tomto případě trochu kratší. Některé bankovní či nebankovní společnosti vám půjčí třeba jen na 20 let. To se mimo jiné promítá i do celkově omezenější maximální částky, kterou můžete získat. Jestli u běžné hypotéky dostanete 80 – 90 % hodnoty nemovitosti, tak u americké hypotéky to může být jen 50 – 70 %. Je ale pravdou, že řada poskytovatelů po vás při nižších částkách nebude vyžadovat dokonce ani potvrzení o příjmu. Stačí, že ručíte nemovitostí v odpovídající výši.

Jak vysoké mohou být americké hypotéky?

Na tuto otázku nelze odpovědět jednoznačně. Maximální dostupná suma závisí nejenom na vaší celkové solventnosti nebo hodnotě nemovitosti, ale také na tom, od jaké společnosti si chcete peníze vypůjčit. Pro příklad vám uvedeme několik bankovních subjektů.

Hypotéční banka
od 200 000 Kč do 5 000 000 Kč
Česká spořitelna
od 150 000 Kč do 5 000 000 Kč
Fio banka
od 300 000 Kč do 7 000 000 Kč
Komerční banka
od 200 000 Kč do 10 000 000 Kč

Na základě výše uvedených informací si musíte sami ujasnit, zda je pro vás výhodnější americká hypotéka, klasická hypotéka nebo spotřebitelský úvěr.

Pozor na ručení nemovitostí

V článku již padla zmínka o tom, že v případě americké hypotéky musíte ručit svou nemovitostí v odpovídající hodnotě. V rámci tohoto kroku byste však neměli zapomínat na dvě podstatné věci.

  • Nemovitost určená k ručení musí být řádné zkolaudována
  • Na nemovitosti nesmí být žádné zástavní právo jiného subjektu

Pokud tyto podmínky splníte, s největší pravděpodobností se stanete spokojeným uživatelem americké hypotéky.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…