Hypotéka je jedním z nejoblíbenějších finančních produktů v okamžiku, kdy se rozhodnete pořídit si svou vysněnou nemovitost. Úvěrové řešení spojené především s nízkou úrokovou sazbou oproti jakémukoliv jinému typu půjčky. I když se úroky hypoték neustále zvyšují, stále máte jedinečnou příležitost, dosáhnout na hodnoty od 2 % a výše.

Úvěr na bydlení maximálně do 90% hodnoty nemovitosti

V tomto směru problém nehledejte. Narazit můžete spíše na to, že od poslední výraznější novely zákona o spotřebitelských úvěrech a na doporučení České národní banky došlo k tomu, že banky svým klientům už neposkytují úvěry ve výši 100 % hodnoty nemovitosti. Nyní se dostanete na maximální možnou hranici 90 % hodnoty nemovitosti. A z toho plyne jediné, že musíte disponovat alespoň 10 % vlastních úspor. Jenže, co když žádné nemáte? Pak existuje několik možností, se kterými vás seznámíme trochu blíže.

Úvěr ze stavebního spoření

Jestliže si pravidelně spoříte peníze prostřednictvím stavebního spoření, nabízí se možnost, využít tento produkt k financování zbylé částky ve výši 10 %. Otázkou však zůstává, kolik finančních prostředků máte naspořeno. Pokud to není dostatek, s největší pravděpodobností nesplníte všechna hodnotící kritéria a nedosáhnete na řádný úvěr. I přesto ale nezoufejte. Alternativou je překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Ten vám poslouží do té doby, než našetříte dost peněz. Počítat však musíte s tím, že úroková sazba může být o něco vyšší. Obvykle se pohybuje mezi 3 – 6 %. Až docílíte řádného úvěru, bude úrok o něco nižší. Pokud ještě nevyužíváte žádné stavební spoření, můžete si jej samozřejmě založit s vidinou budoucího pohodlného financování nemovitosti. Své služby vám nabízí řada společností na trhu.

  • Wüstenrot stavební spořitelna
  • Českomoravská stavební spořitelna
  • Stavební spořitelna ČS
  • Modrá pyramida
  • Raiffeisen stavební spořitelna

Klasický spotřebitelský úvěr

Další možnou alternativou je klasická neúčelová půjčka. To je taková, u níž nemusíte prokazovat poskytovateli, na co peníze potřebujete a jak s nimi budete nakládat. Na první pohled vypadá toto řešení velice lákavě. Je ale nutné počítat s tím, že jde o nejméně výhodnou cestu. Vliv na to má především úrok pohybující se mezi 4 – 13 %. Takže těch chybějících 10 % k hypotéce si pěkně přeplatíte. Navíc, měsíční splátky nemusí patřit k těm nejnižším, takže pokud nemáte dostatečně vysoké měsíční příjmy, raději se této variantě obloukem vyhněte. Mohla by vás totiž dostat do dluhové pasti.

Ručte ještě jednou nemovitostí

Dofinancování zbývajících 10 % lze řešit také prostřednictvím dalšího ručení nemovitostí. Zástava 90 % hodnoty nemovitosti se týká objektu, který si pořizujete. Úvěr byste si však u řady bankovních společností mohli navýšit o zbývajících 10 % s tím, že do zástavy dáte ještě jednu nemovitost. Pokud žádnou jinou nevlastníte, pak vám nezbyde, než se obrátit na někoho známého. Přátelé a kamarádi vám nejspíše nepomohou, takže zbývají jedině rodiče. Z pohledu splátkových podmínek jde o poměrně zajímavé řešení, na druhou stranu tímto krokem ohrožujete cizí majetek. A to hlavně v okamžiku, kdy nebudete schopni své závazky pravidelně a dlouhodobě splácet.

Je tedy pouze na každém z vás, k jaké variantě se přikloníte. Nejlepší rada na konec však bude znít nějak takto. Pokud si chcete vzít hypotéku ve výši 90 % hodnoty nemovitosti, snažte se o to, abyste měli naspořenou zbývající sumu 10 %. Pak se vyhnete všem problémům a nemusíte řešit žádnou z výše uvedených variant dofinancování. Zapomínat byste neměli ani na to, že daň z prodeje nemovitosti v současnosti platí kupující, takže k částce 10 % si připočtěte ještě další 4 %.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…