Datum 1. 12. 2016 (respektive 1. 3. 2017) se do paměti žadatelů o hypotéční úvěry zapíše jistě na hodně dlouhou dobu. S novelou zákona o spotřebitelských úvěrech došlo k řadě změn, které ovlivnily nejenom bankovní a nebankovní poskytovatele, ale promítly se také do povinností zájemců o vlastní bydlení.

Chcete hypotéku? Musíte mít našetřeno

Pakliže jste si mysleli, že je se změnami konec, následující řádky vám takovou domněnku velice rychle vyvrátí. Doslova kvapem se totiž blíží datum 1. března 2017, s nímž přichází na světlo světa doporučení od České národní banky týkající se právě hypoték.

Omezení velikosti hypotéky

Jak jste správně vytušili již ze samotného názvu tohoto článku, dojde k omezení výše hypoték. Ti, kdo budou chtít využít těchto bankovních produktů, musí disponovat úsporami, a to minimálně 10 % hodnoty nemovitosti. Z toho plyne jediné. Od dubna 2017 se bude výše LTV u hypoték pohybovat v maximální hranici 90 %, předpoklad je však mezi 80 % až 90 %. Tohoto doporučení od ČNB se určitě chytne většina bankovních institucí. Navíc z obyčejného doporučení by se mohla v červenci 2017 stát povinnost. To je pravděpodobně definitivní úpadek 100% hypoték, na něž jsme byli zvyklí ještě do nedávné doby.

Nezapomínejte na daň z nabytí nemovité věci

Aby toho nebylo málo, je třeba hlavně při nákupu nemovitosti pomýšlet ještě na jednu zásadní věc, jež je platná už od 1. 12. 2016. Zakoupíte-li dům, byt, rekreační objekt či pozemek, padá zaplacení daně na vaše bedra, a to ve výši 4 %. Takže při žádosti o hypotéční úvěr musíte mít naspořenou nejenom částku 10 % z hodnoty nemovitosti, ale měli byste počítat i s daní z nemovitosti. To jsou novinky, které určitě nepotěší každého, bohužel se jim ale nevyhnete. Nechcete-li si pro pořízení či modernizaci vlastního bydlení brát klasickou hypotéku, možná vám pomohou i normální bankovní půjčky v odpovídající výši.

Bezpečné a prověřené bankovní půjčky na bydlení

Ano, hypotéka je spojena s nízkým úrokem, jehož průměrná hodnota může být dnes kolem 1,8 % až 2 %. Pakliže však nechcete řešit dostatek vlastních úspor nebo máte zcela jiné důvody, jsou tu ještě bankovní půjčky.

Požadavky na žadatele

  • Plnoletost u fyzických osob
  • Minimální příjem 6 250 Kč měsíčně
  • Věk alespoň 21 let u osob samostatně výdělečně činných
  • Bankovní účet od ZUNO Bank a nulové zadlužení u této společnosti

Air Bank půjčka

Téměř dvojnásobnou částku vám může poskytnout Air Bank půjčka ve výši 5 000 Kč až 900 000 Kč s úrokem od 6,9 % a s dobou splatnosti na 6 měsíců až 8 let. Stačí předložit dva doklady totožnosti, pravidelný příjem, číslo bankovního účtu a peníze jsou obratem převáděny.

Půjčka od Komerční banky

Pro klienty s dostatečnou bonitou je tu půjčka od Komerční banky ve výši 30 000 Kč až 2 500 000 Kč se splatností na 12 měsíců až 6 let. K zahození jistě není ani úrok od 6,9 %. Bankovní úvěr spojený s nulovými poplatky za zřízení i následné vedení.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…