Současný bankovní a nebankovní trh nabízí bezpočet úvěrových produktů. Ty jsou primárně určeny pro občany České republiky. Jenže, co když chcete obdržet peníze jako cizinec? I na takové žadatele se myslí. Jde o speciální půjčky pro cizince, kterým se v následujících řádcích budeme věnovat trochu podrobněji. Hlavními poskytovateli mohou být nejenom banky, ale také nebankovní společnosti. Ty jsou obvykle spojeny s benevolentnějšími podmínkami při získání požadované finanční sumy. Na druhou stranu se pojí s trochu vyšší úrokovou sazbu.

Půjčky pro cizince

Z logiky věci vyplývá, že cizinec není to samé, jako rodilý Čech, takže je k jeho žádosti přistupováno dle jiných pravidel, která mohou být ve výsledku i přísnější. Pojďme si ale o půjčkách pro cizince říci něco od samotného začátku.

Jaké rozlišujeme typy cizinců?

Není cizinec jako cizinec. To jen tak na okraj. Nejde snad ani o to, jakou barvu pleti člověk má nebo jakým hovoří přízvukem. Důležité jsou dokumenty, jimiž disponuje, protože právě na základě nich dochází ke kladnému schvalování žádostí. Z tohoto hlediska lze rozlišovat tři typy cizinců.

Cizinec vlastnící české občanství
Takový člověk je bankami a nebankovními společnosti považován za běžného občana České republiky, takže se rozhodně nemusí obávat žádných speciálních pravidel při schvalování úvěru.
Cizinec disponující trvalým či přechodným pobytem
Zde už je situace trochu jiná, a právě pro takové lidi jsou připraveny speciální půjčky pro cizince. Ty mají trochu jiná pravidla schvalování a jsou daleko přísnější. O tom si povíme zanedlouho.
Cizinec pracující v České republice bez povolení
Tento člověk nemá absolutně žádný nárok na jakoukoliv půjčku a všichni poskytovatelé se k němu určitě postaví zády.

Podmínky spojené s půjčkami pro cizince

Pakliže hovoříme o druhé výše zmiňované kategorii, tedy o cizincích s trvalým či přechodným pobytem v České republice, mají tito lidé nárok na půjčku pro cizince. Nutno však zmínit, že každá ze společnosti nabízející takové úvěry má odlišné podmínky schvalování. My se na ně proto zaměříme z obecného hlediska.

Tím nejzákladnějším dokumentem bude bezpochyby platný doklad totožnosti, který by cizinec měl předložit i s povolením k pobytu, ať už jde o trvalý nebo přechodný pobyt. Pakliže zde žadatel žije delší dobu, jsou samozřejmě prověřovány i bankovní a nebankovní registry, aby došlo k co nejpodrobnější lustraci dané osoby. Následuje prokázání odpovídající bonity. To znamená, že cizinec musí prokázat, že je schopen splácet své budoucí závazky. K tomu slouží tato potvrzení.

  • Doklad o velikosti pravidelného příjmu
  • Mnohdy to může být i smlouva o pracovním poměru

Spousta poskytovatelů si také hlídá to, že půjčují pouze lidem, kteří mají v České republice povolený pobyt na dobu delší, jak je doba pro uhrazení půjčky. To je samozřejmě zcela logické, protože teprve tehdy dojde ke splacení peněžního závazku.

Výběr nejlepší půjčky pro cizince

Jestliže jste to právě vy, kdo spadá do kategorie cizinec s trvalým nebo přechodným pobytem na území České republiky, určitě vás bude zajímat, kde takový typ úvěru získat. Ideálně, pokud využijete služeb srovnávacích portálu, které vám na základě vašich kritérií vyfiltrují ty nejvýhodnější půjčky pro cizince. Vy díky tomu máte jistotu, že volíte produkt bezpečný, spolehlivý a s přiměřenou úrokovou sazbou.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…