Ještě minulý rok byl o hypotéky nevídaný zájem, na to si vzpomíná určitě každý. V průběhu několika následujících měsíců však docházelo k postupnému zvratu, který vyústil v posledním čtvrtletí tohoto roku. Po hodně dlouhé době lze v porovnání s předchozími obdobími zaznamenat zvýšený pokles zájmu o hypotéční úvěry.

Hypotéky na ústupu?

Spousta lidí se ptá, proč k takovému kroku vůbec došlo? Co jej zapříčinilo a jak je možné že upadá celkový zájem o financování vlastního bydlení za pomoci tohoto produktu? Na to a mnohé další vám odpoví následující řádky.

Úrok leze pomalu vzhůru

Prvním důvodem je narůstající úroková sazba, k níž přispěla řada faktorů, od novely zákona o spotřebitelských úvěrech, až po některá jiná nařízení České národní banky. Pokud se zákazník podívá do sazebníku banky a zjistí, že úroková sazba začíná překračovat hranici 3 %, určitě ho to neosloví. Navíc, když před rokem byl úrok zhruba o jeden procentní bod nižší. I když panuje mezi bankovními a nebankovními institucemi rivalita, jen málokteré společnosti jsou schopny s nárůstem úroku cokoliv dělat. Tento jev se snaží ovlivňovat spíše přidruženými nabídkami a lákat nové klienty na ostatní zvýhodněné služby nebo slevy. Jak je vidno dle statistik, v posledních týdnech to moc nepomáhá.

Česká národní banka zasáhla

Pozvolný pokles zájmu o hypotéky lze do značné míry přisuzovat i České národní bance, potažmo jejím nařízením, která přišla na počátku tohoto roku. Správným výrazem by možná bylo doporučení, jehož se však postupem času chytly všechny bankovní instituce. Je to omezení výše poskytované hypotéky. Dnes už v bance nedostanete hypotéční úvěr nad 90 % LTV, ba co hůře, mnohdy se stěží dopracujete i na 80 % LTV. Pod těmito procentuálními hodnotami si můžete představit jediné. Chcete-li v současnosti hypotéku, musíte disponovat vlastními úsporami, a to v ideálním případě 20 – 25 %. Pokud tomu tak nebudete, setkáte se pravděpodobně se zamítavým stanoviskem. A právě tohle se stalo dalším odrazujícím elementem.

Ceny nemovitostí jsou příliš vysoké

A nakonec tu máme třetí důvod, kvůli němuž upadá zájem o hypotéční úvěry. Jsou to pořizovací náklady nemovitostí, a to nejenom v hlavní metropoli a větších městech, ale obecně. Pokud jde o Prahu, ceny za metr čtvereční překračují hranici 80 tisíc korun za metr čtvereční, což je pro hodně zájemců o vlastní bydlení naprosto nepřijatelné. Lidé nejsou ochotni investovat do takto drahých rodinných domů či bytových jednotek, navíc s nemožností získat hypotéku bez našetření spousty peněz a se stále se zvyšující úrokovou sazbou. Je tedy otázkou, kdy se tato situace zastaví a dojde ke zlepšení na realitním trhu, potažmo ke zvýhodněným podmínkám u hypotéčních úvěrů? Zatím tomu však nic nenasvědčuje. Takže pokud chcete hypotéku a vlastní bydlení, chce to hodně dobře hledat a vyjednávat.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…