Vývoj úrokových sazeb hypoték po úpravě zákona o půjčkách

Hypotéky jsou velice často využívaným nástrojem pro financování vlastního bydlení. Dalo by se říci, že se svou úrokovou sazbou jsou oproti spotřebitelským úvěrům pravděpodobně tou nejvýhodnějšího cestou vůbec. Tu však v nedávné době trochu pošlapal zákon o půjčkách (Jaké změny kolem půjček probíhají od 1.12.2016? Co znamenají pro zájemce o úvěr?, který byl novelizován s účinností od 1. 12. 2016. A jaké následky sebou přinesla nová opatření zanesená do zákona?

Zdražování úrokových sazeb pozvolna přichází

Pakliže se vrátíme k podzimnímu období loňského roku 2016, jistě všichni zajásají nad výší úroků s průměrem 1,8 % p.a.. K této rekordní hodnotě vedlo několik let vývoje hypotéčních úvěrů, s nimiž docházelo k pozvolnému poklesu této veličiny. Přenesete-li se do současné doby o necelý čtvrt rok vpřed, zjistíte, že průměrná úroková sazba se přehoupla přes hranici 2,2 %. Ptáte se, jak je to možné? Důsledkem je právě novelizace zákona o půjčkách, na níž bankovní instituce zareagovaly tímto způsobem.

Nejhorší na všem je, že předpoklad do budoucna je velice obdobný. Pozvolný nárůst, i když jenom o desetinky bodů tu stále bude. Týká se to jak konkrétních fixačních lhůt, tak celoplošného zdražování. Doposud se tímto směrem vydalo hned několik bankovních institucí:

  • Komerční banka
  • UniCredit Bank
  • Hypotéční banka
  • Raiffeisenbank
  • Česká spořitelna

Co stojí za příčinou zvýšení úroků?

Důvod ke zdražení se bezpochyby odráží od obsahové části nového zákona o půjčkách. Co se týče hypoték, došlo pro klienty k jedné zásadní úlevě. Nově mohou bez zbytečných či přemrštěných poplatků provádět předčasné uhrazení hypotéky, a to až jednou pětinou ročně. Bez sankcí a jakýkoliv dalších obtěžujících plateb. Pakliže se jako klient navíc dostanete do tíživé životní situace, nabízí se kompletní splacení závazku. Obě situace samozřejmě v žádném případě nezapadaly do předchozího portfolia bank, jimž z těchto činností plynuly určité zisky. A pokud to tak už není, musí si banky vzít peníze jinde.

A tou cestou je pozvolné navýšení úrokových sazeb hypotéčních úvěrů.

Ostatní novinky týkající se hypoték a novely zákona

Asi správně tušíte, jaký vývoj úroků hypoték vás do budoucna čeká. Nyní se ale pojďme pro úplnost zaměřit ještě na jiné informace pocházející z obměny zákona o půjčkách. Je to kupříkladu omezení stoprocentních hypoték. Pakliže nedisponujete vlastními úsporami, nemůžete chtít další peníze od banky. Tak zní nový model. Aktuálně se úvěry na vydlení tohoto typu poskytují do 85 % max. do 95 % hodnoty nemovitosti. Za zmínku stojí i důslednější kontrola žadatele o peníze. Od 1. 12. 2016 budete muset prokázat podstatně vyšší bonitu a schopnost splácet své závazky. Vyřizování hypoték může trvat někdy o trochu déle, než konkrétní bankovní společnost prověří vaši celkovou solventnost. Jak lze bezpečně vydedukovat, novela zákona zahýbala všemi směry.

Upozornění: S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.
Podmínky použití